
Полезни Съвети
Нуждата от кантар
Кухненската везна е много полезна по принцип в кулинарията, но още по-полезна е в дома на диабетика.
Хубаво е да имате кухненска везна, за да можете с по-голяма точност да измервате хранителните продукти, тъй като това е пряко свързано с контрола на кръвната захар. Отначало е досадно да мериш всяко залче, но с времето става навик. Навикът се превръща в рутина и накрая ще можете да отсипете нужното количество с точност плюс минус 2-3 грама. Но все пак ви препоръчваме да имате такава везна. 😊

Хлебна единица и въглехидрати
Хлебна единица (ХЕ) – това е мярка, разработена за улеснение на изработването на хранителния режим при диабетиците. В България 1ХЕ=12 г въглехидрати.
Има няколко начина за изчисляване на ХЕ. Този, който ние използваме най-често (с времето даже не се налага да се смятат) е следният: 12 г въглехидрати*100/г въглехидрати в 100 храна → 12 г*100/68 г (шоколад) = 1200/68 = 17,64 → 1ХЕ шоколад от дадения вид е 17,64 г.
Броят на ХЕ се определя индивидуално от наблюдаващия ендокринолог. Ако са определени 4ХЕ много важно е как те ще бъдат съчетани в едно хранене.
Едно от най-големите предизвикателства пред нас беше как да комбинираме храните. Допускали сме много грешки, отне ни доста време, но мога да кажа, че сега комбинираме храните доста сполучливо.
Към всяка рецепта от основните яденета сме дали поне два варианта за съчетаването й със салати и десерти, като имайте предвид, че това е само съвет, но той изпробвано работи.
Хлебните единици дават много добра възможност за контрол на приема на въглехидрати. 1 хлебна единица (ХЕ) е равна на 12 грама въглехидрат, 1 грам въглехидрат осигурява 4 ккал.
По този начин могат лесно да се изчисляват количествата въглехидрати. Дневния прием на въглехидрати трябва да бъде съобразен със заболяването, теглото и физическата активност. Обикновено се определят от наблюдаващият ендокринолог.
Въглехидратите могат да бъдат разделени на три групи, такива които не повишават нивата на кръвната захар, такива които я повишават умерено за по-дълъг период от време т. нар. бавни въглехидрати, и такива които бързо повишават нивата на кръвна захар, това са бързите въглехидрати.
1. Към групата на въглехидрати, които не повишават кръвната захар спадат зеленчуците: зеленолистните -маруля, спанак, лапад, киселец, коприва, рукола, магданоз, всички те са алкални и се грижат за поддържането на алкално-киселинния баланс в организма. Краставици, чушки, домати, моркови, цвекло, зеле, зелени лук и чесън, зелени подправки, броколи, карфиол, маслини, гъби, всички те могат да се консумират до 300г без да се броят, над 300г трябва а се смятат за 1(ХЕ). Всички тези зеленчуци съдържат големи количества фибри, които пречат на усвояването на въглехидратите.
2. Бавни въглехидрати са тези, които повишават умерено кръвната захар за по-дълъг период от време. Към тази група спадат варивата, зърнени храни, брашно, млечни продукти, плодове, картофи, ядки. Тези храни съдържат сложни захари, за които е нужно време за да се разградят и абсорбират. Освен това плодовете съдържат, както глюкоза, така и фруктоза. За превръщането на фруктозата в глюкоза е нужно време.
3. Бързи въглехидрати са тези, които бързо повишават нивата на кръвната захар. Това са: захарта, захарните бонбони, меда, напитките със захар, плодовите сокове и др. Те повишават веднага нивата на кръвната захар, защото съдържат прости захари, които се разграждат и усвояват бързо.
Бързите въглехидрати (захари) се използват при измерени ниски нива на кръвната захар-хипогликемия.
GI е мярка за това колко бързо въглехидратите в храната влизат в кръвта и повишават кръвната захар.










Алое Вера
Освен добре познатите ползи за кожата, алоето действа благоприятно за диабета и преддиабета като може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар по естествен начин. Редовната консумация на Алое Вера може да подобри здравето на бъбреците и дебелото черво, които диабетът уврежда.
Приемът на гел от Алое преди всяко ядене може да понижи нивата на кръвната захар.

Канела
Тази ароматна подправка е широко използвана в сладкарството, но тя може да подобри нивата на кръвната захар в организма. Канелата позволява достигането на захар/глюкоза до всички клетки, понижавайки нейните стойности.

Джинджифил
Коренът от джинджифил се използва в традиционната азиатска медицина повече от 2000 години. Системното използване на тази подправка засилва имунитета, тъй като съдържа Vit A, B, цинк, калций и естествен антибиотик. Доказано е, че при дълготраен прием (около 2-3 г дневно), джинджифилът понижава глюкозата в кръвта, триглицеридите, общия холестерол и LDL холестерол. Също така има защитно и превантивно действие срещу усложненията от диабета.

Чесън
Чесънът съдържа множество съставки, богати на сяра, които са и причина за неговия характерен мирис. Основната му съставка е алицин, тя има антибактериални, противогъбични, противовирусни и антиоксидантни свойства. Алицинът и другите полезни съставки на чесъна оказват положителен ефект върху храносмилателната, имунната и кръвоносната система, което спомага за намаляване нивата на кръвната захар, подобряване и поддържане на общото здравословно състояние.

Куркума
Понижава кръвната захар и подобрява инсулиновата резистентност. Притежава антимикробни и антиоксидантни свойства, свързани с куркумина, който се съдържа в нея.

Кимион
Кимионът е изключително добър за храносмилането и свързаните с него проблеми. Той има газогонно, жлъчегонно и нервно успокоително свойство.
Също така стимулира апетита, както и стомашната, панкреатична и жлъчна секреция, като успоредно успокоява спазмите и отстранява газовете от червата. Спомага за намаляване на кръвната захар.

Сминдух
Семената му са използвани като подправка и лечебно растение още от древните гърци и римляни. Сминдухът контролира нивата на холестерол.
Приемът на сминдух понижава риска от сърдечен удар, благодарение на богатото си на калий съдържание той контролира кръвното налягане и благоприятства нормалния сърдечен ритъм.
Ползи при диабет. Галактомананът, съдържащ се в сминдуха насърчава инсулиновата секреция и помага на тялото да използва правилно захарта.
Сминдухът извежда вредните токсини от тялото, облекчава храносмилането и ефективно противодейства на запека. Той е и отлично средство срещу киселини.

Коприва
Листата притежават кръвоспиращо, диуретично, противоревматично действие, влияят благотворно върху обмяната на веществата, намаляват кръвната захар. Това действие се дължи на витамините, солите на желязото и други съединения.
Копривата е най-доброто кръвопречиставщо и кръвообразуващо лечебно растение. Тя влияе върху панкреаса, намалява съдържанието на захар в кръвта.(Добавяйте по 1с.л. изсушена коприва съм ястията!)

Шушулки от стар боб
Сухите шушулки на боба съдържат инсулиноподобното вещество аргинин, също и аспарагин, лизин, холин, силициева киселина, танини и др. Бобовите шушулки разграждат захарите благодарение на съдържащия се аргинин и по такъв начин понижават кръвната захар. (Слагайте по няколко изсушени бобови шушулки във всяко ястие, махайте ги преди сервиране!)

Дафинов лист
Богатите на етерични масла листа от лаврово дърво са редовен участник в рецептите от народната медицина. Дафиновият лист има хипогликемичен ефект, т.е. понижава кръвната захар. (Когато варите или готвите месо, добавяйте 2-3 листа дафинов лист.)
