Защо авокадото е добро за нашето здраве?
- Galina Deliradeva
- 16.03.2022 г.
- време за четене: 4 мин.

Авокадото може да има редица ползи за здравето, включително подобряване на храносмилането и намаляване на риска от депресия.Авокадото осигурява значително количество мононенаситени мастни киселини и е богато на много витамини и минерали от надежден източник. Включването им в разнообразна, здравословна диета може да осигури редица ползи.
По-долу разглеждаме хранителния състав на авокадото, 12 начина, по които те могат да бъдат от полза за здравето ни, и някои рискове, които трябва да вземем предвид.Ето 12 причини, поради които авокадото може да допринесе за здравословното хранене:
1. Богат на хранителни вещества
Авокадото е източник на витамини С, Е, К и В6, както и рибофлавин, ниацин, фолиева киселина, пантотенова киселина, магнезий и калий. Освен това осигурява лутеин, бета каротин и омега-3 мастни киселини.
Авокадото съдържа високи нива на здравословни, полезни мазнини, които могат да помогнат на човек да се чувства по-сито между храненията. Яденето на мазнини забавя разграждането на въглехидратите, което помага да се поддържат стабилни нивата на кръвната захар.
Приблизително половин авокадо или 100 грама (g) съдържа Доверен източник:
160 калории
14,7 g мазнини
8,5 g въглехидрати
6,7 g фибри
по-малко от 1 g захар
Мазнините са от съществено значение за всяка отделна клетка в тялото. Яденето на здравословни мазнини поддържа здравето на кожата, подобрява усвояването на мастноразтворимите витамини, минерали и други хранителни вещества и дори помага за поддържане на имунната система.
2. Здравословно за сърцето
Във всеки 100 g авокадо има 76g естествен растителен стерол, наречен бета ситостерол. Редовната консумация на бета ситостерол и други растителни стероли може да помогне за поддържане на здравословни нива на холестерол, които са важни за здравето на сърцето.
3. Страхотно за зрението
Авокадото съдържа лутеин и зеаксантин, два фитохимикала, присъстващи в очната тъкан. Те осигуряват антиоксидантна защита, за да помогнат за минимизиране на щетите, включително от UV светлина.
Мононенаситените мастни киселини в авокадото също подпомагат усвояването на други полезни мастноразтворими антиоксиданти, като бета каротин. В резултат на това добавянето на авокадо към диетата може да помогне за намаляване на риска от развитие на свързана с възрастта дегенерация на макулата.
4. Може да помогне за предотвратяване на остеопороза
Половин авокадо осигурява приблизително 18% от дневната стойност на витамин К.
Този хранителен елемент често се пренебрегва, но е от съществено значение за здравето на костите. Приемането на достатъчно витамин К може да поддържа здравето на костите чрез увеличаване на абсорбцията на калций и намаляване на екскрецията на калций с урината.
5. Компонентите могат да предотвратят рак
Проучванията все още не са доказали пряка връзка между консумацията на авокадо и намаляването на риска от рак. Въпреки това, авокадото съдържа съединения, които могат да помогнат за предотвратяване на появата на някои видове рак.
Изследванията свързват оптималния прием на фолиева киселина с намален риск от развитие на рак на дебелото черво, стомаха, панкреаса и шийката на матката. Въпреки това механизмът зад тази асоциация остава неясен. Половината от авокадо съдържа приблизително 59 mcg , източник на фолиева киселина, 15% от дневната стойност.
Авокадото също съдържа високи нива на фитохимикали и каротеноиди, които могат да имат противоракови свойства. Проучванията показват, че каротеноидите, по-специално, могат да предпазят от прогресия на рака.

6. Подпомагане на здравето на плода
Фолатът е важен за здравословна бременност. Адекватният прием намалява риска от спонтанен аборт и аномалии на невралната тръба.
Авокадото също съдържа мастни киселини, които са неразделна част от здравословното хранене и развитието на плода.
7. Намаляване на риска от депресия
Авокадото е добър източник на фолиева киселина, която играе важна роля за цялостното здравословно хранене. Проучванията също така откриват връзки между ниските нива на фолиева киселина и депресията.
Фолатът помага да се предотврати натрупването на хомоцистеин, вещество, което може да наруши циркулацията и доставянето на хранителни вещества в мозъка. Прегледите на минали изследвания свързват излишния хомоцистеин с когнитивна дисфункция, депресия и производството на серотонин, допамин и норепинефрин, които регулират настроението, съня и апетита.
8. Подобряване на храносмилането
Авокадото е с високо съдържание на фибри и съдържа приблизително 6-7 g на половин плод.
Консумирането на храни с естествени фибри може да помогне за предотвратяване на запек, да поддържа здравето на храносмилателния тракт и да намали риска от рак на дебелото черво.
9. Естествена детоксикация
Достатъчните фибри насърчават редовното изхождане, което е от решаващо значение за отделянето на токсините чрез жлъчката и изпражненията.
Проучванията показват, че диетичните фибри също насърчават доброто здраве на червата и микробното разнообразие. Това помага на тялото да поддържа здравословен бактериален баланс. Това може да намали възпалението и влошаването на храносмилателния тракт.
10. Облекчаване на остеоартрит
Авокадото, соята и някои други растителни храни съдържат сапонини. Тези вещества могат да имат положителен ефект върху симптомите на остеоартрит на коляното и тазобедрената става. Изследователите обаче все още не са потвърдили дългосрочните ефекти на сапонините при хора с остеоартрит.
11. Антимикробно действие
Авокадото и маслото от авокадо съдържат вещества, които имат антимикробни свойства. Изследванията показват, че екстрактите от семена на авокадо могат да помогнат за защитата на тялото срещу Streptococcus agalactiae и Staphylococcus aureus инфекции.
12. Защита от хронични заболявания
Мононенаситените мастни киселини в авокадото могат да бъдат полезни за предотвратяване на хронични състояния, като сърдечно-съдови заболявания.
Междувременно изследванията сочат, че оптималният прием на фибри може да намали риска от инсулт, хипертония, диабет, затлъстяване и някои стомашно-чревни заболявания, а авокадото е богато на фибри.
Правилният прием на фибри може също да понижи кръвното налягане и нивата на холестерола, да подобри инсулиновата чувствителност и да подобри загубата на тегло при хора със затлъстяване.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com
Komentar